Schizofrenie nemusí být stigma

ŽIJTE NORMÁLNÍ ŽIVOT

Úvod

Novinky

Reforma psychiatrie

Život s nemocí

Tipy a rady jak žít lépe

Můj příběh

Zajímavé odkazy

Nežádoucí účinky

Vysazování

Zotavení

Knihy

Kontakt

 

Nesmiřujte se s nežádoucíma účinkama,

lze bojovat!

 

Nežádoucích účinků je celá řada a pro každý typ antipsychotik jsou trošku jiné, takže nežádoucí účinky popíšu obecně, tedy ty, které bývají pro organismus nejčastější, a které vadí člověku nejvíc. Vždycky je důležité si přečíst příbalový leták a pozorovat, jaké nežádoucí účinky se u vás projevují. Tyto nežádoucí účinky se týkají i antidepresiv, ale těm se věnovat nebudu, protože s nimi nemám moc velké zkušenosti.
Co je téměř pro všechny antipsychotika společné je přibývání na váze (někdy naopak snížení chutě k jídlu a ubírání na váze, ale ještě jsem se s tím u nikoho nesetkala), případně zvýšení krevního tlaku a cholesterolu z nabyté váhy. Dalším a to je velmi nepříjemné, je snížení libida, tedy nechuť na sex a nepociťování rozkoše. Ale po konzultaci s doktorem se i s tímhle dá něco dělat. Nevím, jestli vždycky, protože někomu léky, které to nezpůsobují, nemusí vyhovovat. Důležité je chodit k takovému doktoru, který vás vyslechne a bude se snažit pro vás najít nejlepší řešení, ale o tom v jiném článku, protože vím, že to tak vždycky není. Antipsychotika mohou také způsobovat deprese a úzkosti. V mém případě jsem měla deprese například z některých nežádoucích účinků a z toho do jaký životní situace mě nemoc přivedla, ale časem se vše otočilo k lepšímu a už těmito příznaky naštěstí netrpím. Také jsem neměla chuť do života, nic mě nebavilo a z ničeho jsem se neuměla radovat. Díky bohu jsem toto období překonala a jen občas mou hlavu navštíví úzkost. Přibrala jsem 16 kg na váze a jeden čas jsem z jednoho typu léků měla unavené nohy a bez hořčíku, který jsem musela brát, aby mě neustále nebolely stehna a lýtka při chůzi.
Léky, které jsou na tom s nežádoucíma účinkama nejlíp, jsou možná ty, co teď beru já a to usuzuji z toho důvodu, že jich tolik vypsaných a těch ,,nepříjemných“ není tolik.
Jmenují Abilify a Asduter. Jinak jsem za život vystřídala hodně různých antipsychotik, ale vlastně až po letech a to nevím proč mi doktor předepsal tyto ,,lepší“ léky. Neměla jsem informace, které prášky jsou nežádoucíma účinkama nejlepší.
 

Jak se s nimi poprat?

1) Přibírání na váze
Zařadit pohyb, ideálně třikrát v týdnu a pokaždé na jednu hodinu, popřípadě cvičit nebo sportovat každý den půl hodiny. To jsem vyčetla na stránkách, které se týkaly psychózy. Najděte si pohyb, který Vás bude bavit! Pohyb je také proti cukrovce.  

Má zkušenost, co mě pomohlo!
Nejsem výživový poradce, ale mě pomohl tento stravovací režim:
Zařadila jsem hodně čerstvé zeleniny, k obědu s kuřecím masem a nebo vařenou zeleninu s masem. K snídani jsem jedla jedno nebo dvě vajíčka, někdy jogurt a k němu jeden suchý, malý plátek žitného chleba. Vhodné jsou také polévky a ovoce. Někomu vyhovují větší snídaně, také je to možné, ale potom opravdu už během dne nejíst moc. K večeři jsem měla polévky, ale smetanové bez pečiva. Ke svačině jsem jedla kousek ovoce, zeleniny, jogurt nebo jeden plátek žitného chleba s Cottage nebo bez něj. Tímhle způsobem mi šlo hubnout, ale pouze s pohybem, který jsem měla skoro každý den. Vyvarujte se sladkostem, alkoholu, kalorickým bombám. Zařaďte bílkoviny a luštěniny( kuřecí maso, ryby, 30% sýry (v malé míře), jogurty, ideálně bílý). Pokud byste si někdy dali ,,normální" jídlo (guláš s knedlíkem), tak je vhodné si dát menší přílohu. Aneb méně je někdy více :-) Ideální je jíst pětkrát denně. Já jsem vždy měla trochu větší oběd, čili to maso se zeleninou, jinak menší porce. Pokud byste měli v devět, v deset večer hlad, netrapte se a můžete si dát opět jeden plátek žitného chleba nebo nějaký druh zeleniny, který máte rádi. Proti chuti na sladké mi zabírá káva, kterou si sladím Stevií z lékárny, která má 0 kalorií. Jsem zrovna ten typ člověka, který může vypít tři kávy denně a normálně v noci spí. Vím, že to tak nemusí mít všichni a tak můžete zahánět chuť k jídlu zeleninou nakrájenou na malé kousky namáčenou do bílého jogurtu s bylinkami (bazalka, provensálské koření, česnek)   
Mé oblíbené recepty na saláty:    
Salát s dresinkem  
Ledový salát a rajče pokrájejte na kousky, přidejte 1 rajče, bílý jogurt, trochu pepře, sůl, čtvrtku stroužku česneku (třený), bazalku a zamíchejte. Na vrch můžete dát dva pokrájené plátky sýra. Zeleninu k ledovému salátu můžete obměňovat.
Rajčatový salát s mozzarelou
Pokrájejte rajčata a mozarelu, vložte do misky, přidejte čtvrtku cibule pokrájené na kostičky, pepř, sůl, bazalku nebo provensálské koření a můžete i sušený medvědí česnek a olivový olej. Pepř a sůl sypte pouze na rajčata. Promíchejte a můžete podávat.
Pro recepty se budu snažit udělat samostatnou sekci.
2) Snížení libida
Doporučuji brát doplněk stravy Damijánu, cenově za to dáte i s poštovným kolem 300-500 Kč nebo si kupte čaj Damijána v Bio obchodě od značky Grešík, který je mnohem levnější a při potřebě ho vypijte 2 hodiny před pohlavním stykem. Nevím, jestli je to vhodné i pro muže. Ještě existují viagry pro pány a s těmi samozřejmě nemohu mít zkušenost :-) Můžete zkusit i jiné afrodiziaka, o kterých se dočtete jednoduše na internetu.
Další rady:
Pokud možno nekuřte, jezte hodně zeleniny a nejdůležitější je to říct svému psychiatrovi.

Sex není Tabu
Chápu, že i pro ty z vás, co nemají partnera, může být frustrující a nepříjemné, mít orgasmus slabý nebo žádný a zadržování sexuální energie není dobré. Myslím v tom případě, když nemáte chuť. Můžete se mnou nesouhlasit, ale myslím si, že sex by měl být součástí života. Správná energie těla spočívá i v dobrém sexuálním životě. Psycholog Jung tvrdí, že sexuální energie je veškerá životní energie. Já sice kouřím, ale zabírá mi trochu ta Damijána, zelenina a pomohlo mi snížení dávky léků. Toto téma neberte jako TABU- sex je důležitý, je to základní lidská potřeba. Je to normální. Existují jedny léky, které se jmenují Abilify a po nich se nepřibírá nebo někdy přibírá, ale celkem neklesá sexuální touha. Nezvyšují totiž hormon prolaktin, který za všechno může. Váš obvodní lékař vám může i nabrat krev, aby se zjistilo, jestli máte vyšší prolaktin v těle. Stačí si o to říct. Bohužel Abilify nebo Asduter a další tyto léky nevyhovují každému a tak někdo bere zastaralejší. Např. Zyprexu, Invegu., někomu možná nevyhovují žádné a potom si myslím, že je ještě poslední varianta a to ta, vysadit léčbu. U někoho je to možné, nevím to jistě, ale myslím, že jsem někde četla, že bez léčby může dlouhodobě fungovat 20% lidí a ataky se jim nevrací. Vysazování je vhodné s lékařem!