Schizofrenie nemusí být stigma

ŽIJTE NORMÁLNÍ ŽIVOT

 

 

Úvod

Novinky

Reforma psychiatrie

Život s nemocí

Tipy a rady jak žít lépe

Můj příběh

Zajímavé odkazy

Nežádoucí účinky

Vysazování

Zotavení

Knihy

Kontakt

 

 

Žijete jako bez omezení nebo nemoci psychicky propadáte a utápíte se ve vlastní sebelítosti? Zde máte několik rad a tipů, jak se aktvizovat k plnohodnotnému životu a žít NA PLNÉ PECKY!!!! Život je jen jeden! Jsou to mé zkušenosti a rady od psychiatra i od ostatních schizofrenků, které znám.     

 

1) Dělejte to, co vás baví!

 Spoustu schizofreniků si myslí, že před nemocí měli lepší život. Já sama jsem se s tímhle potýkala a říkala jsem si, jak mě všechno dříve více bavilo, měla jsem zájmy. Učila jsem se na kytaru, sportovala, četla knihy, měla jsem spoustu zájmů a všechny mě bavily. Myslím že koníčky ať už se jedná o cokoliv, jsou velmi důležité. 

Pokud je vám hodně špatně, máte zrovna špatný den a úzkost nebo depresi, do ničeho se nenuťte, ale pokud se cítíte alespoň trochu lépe, doporučuji vám se do něčeho pustit, protože to hodně pomáhá na psychiku. Nic nedělání totiž svádí k tomu, moc o sobě přemýšlet a nějaká činnost ať už je to pouze jen o to, že si např. uvaříte oběd, umyjete okna, pomůžou vaší dušičce. Je to pravdu jedno co chcete dělat, nemusí se jednat nutně pouze o koníčky, ikdyž koníčky jsou lepší v tom, že člověka více zabaví než zrovna to mytí oken. Ikdyž se vám moc nebude chtít, zkuste to aspoň. Vyberte si to co by Vás bavilo v danou chvíli nejvíc a potom pozorujte co to s Vámi dělat. Z počátku to nemusí být nic moc. Např. když začnete číst knihu. Příběh se totiž teprve rozvíjí a chvilku trvá než se začtete. Tak je to i s koníčkama. Dejte jim chvíli čas a možná zjistíte nakonec, že vás to baví a budete mít hlavně ze sebe dobrý pocit, že se ,,neflákáte" a děláte něco hezkýho pro sebe. Ano, odpočinek je důležtý a ten my schizofrenici potřebujeme více, než ostatní zdravý ldé, ale je také důležité nezahálet a pokoušet se o to, žít jako před nemocí. Mě osobně koníčky pomohli i k tomu se smiřovat s nemocí. Na cestě ke smíření mi hodně koníčky pomáhali.

2) Snažte se žít společenský život

Vést společenský život je velmi důležitý, protože člověk je od přírody společenský tvor. Od pradávna žili lidé ve skupinách. Člověk je tvor sociální, potřebuje mít kolem sebe lidi, co ho např. rozveselí, podpoří apod. Pokud jste o přátelé během nemoci přišli, dá se to napravit. Mě se to stalo, když mi bylo 19 let. Zůstali mi přátelé jenom ti, kteří mě hodně dobře znali. Na prstech jedné ruky bych je spočítala, ale časem jsem některá přátelství obnovila a nebo navázala přátelství nové. Je pravda, že mám hodně přátel, co jsou psychicky také nemocní a poznala jsem je v práci, v chráněné práci pro lidi s invalidním důchodem a dost jsem jich také poznala v nemocnici na psychiatrii. Ale mám kolem sebe i úzkou skupinu lidí zdravých, kteří si mě našli spíše sami. Po pár letech od první ataky jsem si našla opravdu pár dobrých přátel a myslím, že na kvalitě přátel záleží mnohem víc, než na množství. Pokud jste v situaci, že aspoň někoho znáte, kdo se vůči Vám neobrátil zády, buďte za to vděční a vždycky si můžete najít nové přátelé. Jenom to chce vyjít z toho svého pokojíčku ven mezi lidi. Říkáte si neumím se seznamovat? Tak zkuste jít buď do duševních center, která vždy nabízí nějaké zábavné aktivity pro veřejnost a nebo se můžete zapsat na nějaký kroužek, jít na workshop atd. Stačí se podívat na internet, co nabízí vaše město. Větší města nabízí i zábavu zadarmo. Festivaly atd. a pokud bydlíte na vesnici nezbývá nic jiného než vyjít ze své zony pohodlí a vypravit se do města na výlet. Pomůže např. to, když pouze jste mezi lidmi a s žádnýma se nebavíte. Je moc příjemný si zajít do kavárny, dát si něco dobrého, pokoukat po lidech a být v jiném prostředí než jenom doma nebo v práci a není nutné s někým se seznamovat, bavit. Vždy mě toto dokázalo vzpružit. Tedy ne jen ta káva :-) 

3) Domácí mazlíčci

Kdo jiný umí nejlíp zahřát u srdce než zvířátka. Ideální jsou psi a kočky, ale můžete být i originálnější např. s hadem nebo rybčkami. U psů obdivuji jejch hravost a empati. Když je mi špatně přilehne si ke mě, dá si hlavičku na mé rameno a usnu. Jděte do toho, zvířátko není zase tak velká investice 

4)Relaxujte po svém

Je dobré si najít ideální způsob relaxace, kdy se opravdu uvolníte, vypnete myšlenky. Může to být aktivní odpočinek v podobě koníčku, ale i opravdový odpočinek jako například relax ve vaně, u TV, u počítače na PC hrách, ta káva v nějaké kavárně, ležení při poslechu hudbu, joga podle youtube, pletení, vyšívání, vytváření nějakých ozdůbek, malování, omalovánky pro dospělé, může toho být spoustu. Hodně léčivou sílu má příroda. Je to na Vás! Hlavně žádný černý myšlenky při tom. Já dávám přednost aktivnímu odpočnku, protože to opravdu nemám možnost přemýšlet negativně o svém životě, ale jen tak se válet je také přínosem. Obvlášť pro ty, kteří pracují, ikdyž je to třeba jen částečný úvazek. Nevyčítejte si, že potřebujete hodně odpočívat. Je to pro nás chzofreniky velmi důležité, protože co je nejdůležitější? Psychická pohoda, tedy zdraví! Psychická pohoda je prevence vůči všem chorobám co existují.

5)Mějte kvalitního psychiatra

Kvalitního psychiatra poznáte snadno. Buď tak, že se jednoduše dlouhodobě cítíte dobře a nebo tak, že se Vám snaží vyhovět abyste se začali cítit dobře. Správný psychiatr, nepředávkovává a snaží se najít pro vás nevhodnější léčbu, po které nebudete mít nějaké vedlejší účinky. Správný psychiatr si s vámi i povídá! Většinou psychiatři nemají na toto čas, protože psychiatrů je málo a lidí hodně. Ale pokud to budete potřebovat, měl by si na vás ten čas udělat. Je důležité se někdy vypovídat a slyšet názor odborníka. Já jsem někdy když jsem se styděla o svých problémech mluvit, napsala dopis. Doktor si to přečetl a potom mi k tomu mluvil.        

6) Važte si toho příjemného co máte. Vděčnost léčí.

Máte ruce, nohy, kde bydlet, co jíst, máte rodinu nebo jste jinak zdravý a máte na co se těšit? Vděčnost a pokora jsou na místě. Uleví se vám. Spostu ldí na světě žje mnohem hůř než Vy

7) Nepijte alkohol ani nepožívejte omamné látky (tvrdé drogy)

Alkohol v míře, např. max. jedna nebo dvě skleničky ještě neudělá moc velkou rotyku. Ale pokud se to s alkoholem přežene, další den nastávají depresivní stavy a ty vůbec nejsou příjemný. Je dobré si také uvědomit, že když se berou léky, zatěžují játra a ty léky potom nemusí dobře působit a může vám být hůř