Schizofrenie nemusí být stigma

ŽIJTE NORMÁLNÍ ŽIVOT

 

 

Úvod

Novinky

Reforma psychiatrie

Život s nemocí

Tipy a rady jak žít lépe

Můj příběh

Zajímavé odkazy

Nežádoucí účinky

Vysazování

Zotavení

Knihy

Kontakt

 

Jak si udržet zdravé myšlení v krizi doma



Jak si udržet zdravé myšlení, když na vás lezou chmury? Třeba hlavně v zimě, když je neustále zatažená obloha a máme někdy tendence vidět všechno černě. Níže je stručný návod, co dělat v krizi, když na Vás přijde deprese nebo úzkost.


Než přijde krize, měli byste mít doma:


Čtvrtky formátu A4 nebo alespoň bílé papíry, něco na psaní - propisku, časopisy, čtvrtky formátu B2, nůžky, lepidlo.
Z toho vyplívá, že nejlepší je, když se v krizi ocitáte doma, ale časem možná napíšu i nějaké návody, když tomu tak nebude. 

 

TERAPIE Č. 1


Napište si na každý kousek papíru jednu věc, čeho si na sobě ceníte, co umíte, čeho jste dosáhli, co vás těší apod. Udělejte si takové kartičky, kterými můžete listovat a vzpomínat na to, co na nich je. Připomenou vám příjemné věci. Ty věci, na které jste hrdí.

 

Příklad:

Cením si na sobě krásných dlouhých vlasů
Cením si toho, že umím uvařit výborná indická jídla
…, že jsem odmaturovala, porodila dvě krásné děti
…., že jsem pomohla kamarádce s přípravou na pohovor 

Příklady mohou být opravdu takhle jednoduché. Člověk by si měl na sobě vážit všeho pozitivního a všeho co ho za poslední dobu, např. 2 roky potěšilo.
Až budete mít všechno sepsaný, tak je kdykoliv v době ,,krize“ můžete použít. Samozřejmě sáhnout po lécích též doporučuji. To především, pokud nějaké na úzkost máte. Kartičkami stačí  listovat a představovat si to. Představy Vám pomůžou, protože si lépe uvědomíte vaše klady, vaše pozitivní  ,,věci“ v životě a ztotožníte se lépe s nimi. Může toho být někdy i opravdu hodně, pokud se vrátíte hodně do minulosti a nebo se třeba vracet daleko někdo ani nebude muset a při troše přemýšlení toho vymyslí také hodně. Doporučuji se nevracet příliš do minulosti, protože člověka víc těší nynější pozitiva, než například ty, jak někdo hrál na flétnu ve školce před celou třídou na vánoční besídce. Ano to je také hezké, ale doporučuji se moc nevracet do období dětství, to už je pro nás moc dlouhá doba a kdyby jste tuhle terapii někdy opakovali, tak fakta z dětství by vás na druhý pokus už příliš neohromily. Snažte se tuto terapii dělat pouze tehdy , až když je vám opravdu hůř a snažte se nová pozitiva, kterých byste si měli ve svém životě cenit připisovat,  postupně podle toho, jak se stanou, aby vaše já mohlo být spokojené, že je toho čím dál víc.


HODNOCENÍ POČTU VYMYŠLENÝCH ,, PAPÍRKŮ“   

    
10 -15 - Je málo, přemýšlejte víc, je Vám trošku líp, ale potřebujete pro sebe další domácí terapii.
15-20 - Už je celkem hodně, ale není to ideální    - je Vám o dost lépe, ale ještě se necítíte úplně ideálně. Možná už nepotřebujete další terapii, ale měli byste si najít nějakou činnost, která vás baví, abyste zase neměli potřebu se obviňovat, že jste k ničemu. Pokud něco přínosného pro sebe nebo členy své rodiny začnete dělat, zahájíte nějakou činnost, zase se budete cítit lépe. Pokud by toto nezabralo, přejděte k terapii číslo dva.
20-30    - Je naprosto ideálních, uspokojí Vás víc než těch deset nebo dvacet ,,papírků“ a pokud by vám přeci jen bylo trošku psychicky špatně, zkuste začít dělat něco co vás baví a nebo můžete přejít k terapii číslo dva.

 

TERAPIE Č. 2


Vyndejte si časopisy a vystřihujte jenom ty obrázky, které se Vám líbí, které Vás oslovily. V ideálním případě je nejlepší vystřihovat to, co chcete ve svém životě mít. Auto, svetr, pes, může to být cokoliv… Obrázky nalepte na čtvrtku velikosti B2 a pověste si ji někde v bytě… Bude to přitahovat Vaše přání do vašeho života, protože se na nástěnku bude denně dívat. Ne není to žádné kouzlo. Jednoduše budete zaměřovat na své sny více pozornosti, budete se víc snažit si je splnit. Kdybyste si nalepili něco, o čem si myslíte, že se to nikdy nedá splnit, může Vás jednou mile překvapit, že se váš sen splnil anebo minimálně bude doplňovat mozaiku dalších snů, o kterých si myslíte, že by se splnit daly. K obrázkům můžete psát i komentáře.


Např: Obrázek náušnic – takové náušnice si přeji od svého partnera (ani ho nemusíte mít)
Pokud Vám nepomůže terapie č. 1 ani terapie č.2. , přejděte k terapii č.3. 


TERAPIE Č. 3


Vymyslete aspoň jednu ,, věc“ na, kterou se můžete těšit, ideálně alespoň pět a napište si je na kartičky z papíru. Kdykoliv si je budete moc připomenout. Dále ke každé kartičce napište svou představu o každé ,,věci“, na kterou se těšíte. Stačí popsat půlku A4 papíru. Tuto terapii doporučuji dělat se členem rodiny nebo s partnerem, protože Vás zná a může Vám pomoc ta ,,těšení “  vymyslet. Popište, jak si v ideálním případě představujete např. rodinnou událost, dovolenou apod. Samozřejmě, že potom ve skutečnosti může být realita jiná, ale těšení a fantazie, je zdravým myšlením.

 

 Tyto terapie slouží hlavně k tomu, abyste si uvědomili, čeho si na životě a na sobě vážit. Mám pocit, že v dnešní uspěchané a materiální době, na tohle hodně zapomínáme. Pokud Vám terapie nebudou zabírat, obraťte se na svého psychiatra.